fredag 24 april 2009

Garn och pyssel

Om man bara vill lägga ner lite energi på sina kläder/halsdukar/vantar mm, kan man få till sådant billigt också! Kan du sticka eller virka, finns det ingen gräns för hur fina kläder och pryttlar du kan tillverka.
Visst, om du ska köpa allt garn nytt i en garnbutik, kanske det blir dyrt, men du kan faktiskt köpa plagg på loppis/ second hand och repa upp. Här finns en fantastisk sida med massa bra råd och tips för garnåtervinning ("Billigt Garn". )Mönster finns att ladda ner alldeles gratis på bland annat Garnstudios hemsida.

Om du nu inte kan sticka eller virka, så finns det bra skolor för det på nätet (bland annat på Garnstudio) . Ett bra tips är annars att YouTub:a det du vill lära dig, det finns ofta instruktionsfilmer som är lätta att följa. Heja internet!

torsdag 16 april 2009

Fisksoppa

Ytterligare ett recept som man kan lyxa till eller dryga ut, beroende på den ekonomiska situationen. Fisken behöver inte vara den finaste, det funkar bra med Alaska Pollock.

Fisksoppa (4 portioner, ca 11,60 kr(port)

400 g fisk (alaska pollock för 20,90)
2 gula lökar (1 kr)
1 vitlöksklyfta (0,50 kr)
1 purjolök (ca 8 kr)
3 msk vetemjöl
2 msk smör
2 dl creme fraiche (8.90 kr)
3 msk tomatpuré (ca 1 kr)
2 tsk timjan
4 morötter (ca 3 kr)
2 buljongtärningar (ca 3 kr)
1 liter vatten

Hacka all lök och fräs den mjuk i smöret. Blanda i mjölet och rör runt så att det inte blir mjölklumpar. "Späd" med vatten, creme fraiche, tomatpuré. Ha i buljongtärningar och timjan. Låt koka i 7-8 minuter. Riv morötterna och skär fisken i mindre bitar. Lägg i fisk och morötter och låt koka i ytterligare 8 minuter.

Om du har räkor, kan du slänga i lite sådana också (sist, de ska inte koka med). Om du vill dryga ut soppan, gör en större sats , men dryga ut med mer buljong, Creme fraiche, kryddor, lök och morötter. Du behöver inte ha i mer fisk.

(Det är gott att äta billig "Barkis" eller liknande till)

onsdag 15 april 2009

Diskussioner...

Debatten rasar fortfarande på Fattigbloggen. Det är bra med debatt, men varför är det så få som vill dela med sig av sina tips osv? Många morrar över hur lite pengar man får (och det är sannerligen inte mycket!) som socialbidragstagare, men få verkar vilja se att man själv kan göra en del för att "lätta upp" situationen. Eller det kanske de vill, men inte orkar?
Vad tror ni, varför är det så få som vill dela med sig av tips och så vidare?

Och ni som har hittat hit, vad vill ni ha för tips?

måndag 13 april 2009

På resande fot...

Jag har inte gett upp bloggen, utan är bara på resande fot. Kommer strax tillbaka med mer recept och tips!

fredag 10 april 2009

Gästinlägg: Frallor

IP tipsar igen. Denna gång om "Lillans frallor". Jag har själv bakat dessa frallor och tycker att de är suveräna. De kanske inte är de nyttigaste, men man måste väl få äta gott ibland också?

Lillans Frallor (ca 20 st, ca 4,5 kr)

50 g jäst (1 kr)
3 tsk salt
5 dl vatten
12-13 dl vetemjöl (ca 3 kr)
vallmofrön (ca 0,50 kr [4,90 för en hel påse på Wvallmoillys])'

Smula ner jästen i en bunke, blanda med saltet. Värm vattnet till 37 grader och häll över jästen. Blanda i mjölet och arbeta degen smidig. Låt jäsa under bakduk ca 30-40 minuter. Baka ut till ca 20 bullar och jäs igen ca 30-40 minuter. Pensla med vatten och strö över vallmofröna innan

Grädda 8-10 minuter i 275 grader

Kryddor

Även den enklaste maten blir god om man bara ser till att krydda den rätt. Allra bäst blir det förstås om man har färska kryddor, men det är ju inte billigt att springa på ICA etc och köpa färska kryddor hela tiden.
Det finns dock ett sätt att råda bot på detta. Man kan plantera om de kryddor man köper på ICA, även om de egentligen är framodlade som "engångskryddor". Jag själv planterar alltid om basilikan och den står sig väldigt länge i köksfönstret, om den bara får en större kruka än den man köper den i. Rosmarin, persilja och myntan gör jag samma sak med. Jag har inte testat med övriga, men tar för givet att de funkar lika bra de.

Har man dessutom tillgång till en balkong/uteplats, så är det ännu bättre. Alla de ovan nämnda kryddorna funkar bra i krukan hela våren/sommaren och när hösten kommer, gräver man bara ner dem i rabatten/"örtträdgården". Rosmarinen ska egentligen inte kunna övervintra här i Sverige, men jag har fått den att övervintra två år i rad, så det funkar ju ibland iallafall! (Basilikan kan man förresten inte gräva ner, den är bara ettårig)

Gästinlägg: Grönsakssoppa

Jag fick en kommentar från Dessan som tipsade om Grönsakssoppa, så jag lägger upp den som ett inlägg istället. Tack Dessan!

Grönsakssoppa


En god maträtt är att koka upp morötter,lök, palsternacka, potatis i 10 minuter..när det är fem minuter kvar så lägger man i oxå purjolök. (viktigt att inte lägga i dessa från start då de då blir sönderkokta). Serveras med en klick creamfraiche om man vill med smak i..den med örtsmak är jätte god. Vill man lyxa till det så lägger man oxå i stekt kryddad korv.

Gästinlägg: Från naturen

Kaoskatta tar naturen till hjälp för att få pengarna att räcka längre. Det är ju både miljövänligt och billigt!
Tack Kaoskatta!

Från naturen:


Hej!

Kom på att nu börjar hela naturen vakna!

Jag brukar steka maskrosblommor och ha på smörgåsen. Jättegott och nyttigt.
Bladen kan man ha i sallader.

Tex quinoasallad men olika blad och olja, vinäger och kryddor.

Plocka harsyra, m.fl. syror, svinmålla m.m. kommer inte på just nu,
men kolla i böcker om ätliga växter i Sverige.

Försök att skaffa odlingslott, kanske kan du låna ett hörn av en kompis tomt eller hyra i en förening.
Annars så kan man odla alla kryddor i krukor. Den enklaste mat blir en delikatess med rätt kryddor. Kryddor är hemskt dyra attt köpa så det är lönsamt att odla.

Ofta har folk med odlingsmöjligheter alldeles för stora eller många växter. Växter har en tendens att antingen dö....eller växa över alla breddar. Mynta tex. växer nåt oerhöt, det finns trädgårdssyra. Prata med såna som odlar och byt eller be om några skott.

Ska återkomma med recept på maskrosvin, andra viner och likör. Hemgjort är bäst!

Kram

torsdag 9 april 2009

IP:s Korvsås

IP har tipsat om korvsås. En enkel och billig rätt, som är ett bra alternativ till den billiga korv stroganoffen.

Korvsås med potatis (4 portioner, ca 5,60 kr/port)

½ falukorv (ca 15 kr [29.90 för en hel på Lidl]
1 gul lök (2 kr)
mjöl
Soya
salt, peppar och socker
ca 800 g potatis (ca 5,60 kr [6,90 kr/kg på Willys])

Skär falukorven i tärningar, hacka löken. Bryn detta i en stekpanna, red med mjöl och vatten eller mjölk och vatten. Häll i lite soya. Krydda med salt, peppar och en knivsudd socker.

Servera med kokt potatis.

Påsktider

Nu när det är påsk och allt, vill man ju ofta pynta till det lite hemma. Påskpyssel är roligt, men det kan också vara dyrt. Det behöver dock inte vara dyrt. Marika på Odlingspyssel har en massa bra tips om billigt påskpyssel. Kika in hos henne, vetja!

onsdag 8 april 2009

Pank och stressad?

Ännu ett "studenttips", dvs kanske inget man bjuder barnen på i "onödan", men man blir mätt och det går fort!

Ägg och makaronröra (1 portion, ca 4 kr/port)

3 dl (snabb-)makaroner (ca 2 kr)
1 ägg (2 kr)
citronpeppar, svartpeppar, salt
lite smör

Stek ägget, krydda det med salt och svartpeppar. Koka makaronerna, lägg i en liten klick smör. Skär ägget i bitar, blanda med makaronerna och krydda röran med citronpeppar och en liten nypa socker.

Lyxvarianten: Släng i lite stekt korv, så blir det ännu godare!

Gästinlägg: Frukostnödbröd i slutet av månaden

Från Kaoskatta (Tack för att du delar med dig!)

Hembakat bröd är ju alltid godast färskt.

Är man hemma på dagarna lönar det sig definitvt att baka varje dag. Bara man får in det i ryggmärgen tar det ca 5-10 min i effektiv tid.

Problemet är experimenttiden när man ska lära sig hur degen ska kännas och vilken temperatur och tid som det ska vara i ugnen. Räkna med några lite skumma resulat till att börja med. Vad du än gör förtvivla inte och ge inte upp! Rätt som det är så blir det perfekt

Det är som att cykla - det tar sin tid att lära sig för alla, men när man kan så är det lätt som en plätt. Lärotiden är väl använd tid!

Enklast och billigaste brödet

Vatten (llite olja) + mjöl forma till runda bollar, kavla ut dem eller platta ut med handen. Stek i torr panna på hög värme. Jättegott om man äter direkt när de är varma. Annars ganska blä!

Som ni förstår är det här mitt frukostnödbröd, bakas oftast i slutet på månaden när skåpen gapar tomma.


Grunddeg till matbröd
Det blir ca 8 frallor eller två mindre längder.

25gr jäst

(Degen blir liten och lättare att hantera med 25gr jäst om man ska träna. Ofta utgår man annars från 50gr jäst och då ska vätskemängden vara 5-6 dl. )

(1 tsk honung ,alt. socker. Det är inte nödvändigt, men hjälper jästen att jäsa degen)

3 dl vatten (kallt eller ljummet OBS! ej varmt - då dör degen

(lite olja, helst raps som är mild smak, tål hetta och är rikt på Omega. Inte nödvändigt, men degen känns bättre tycker jag)

mjöl (mest vetemjöl, men gärna nån dl grovt mjöl

Rör ihop jäst, (socker), vatten och (olja) tills jästen är löst i vattnet

Rör i mjölet lite i taget tills degen blir hanterbar. Ta då mjöl på händerna (så degen inte fastnar) och knåda.

Om degen ska ätas samma dag brukar jag forma längder eller runda bullar och jäsa 1 ggr till dubbel storlek på plåten.

Ska brödet sparas så jäs 2 ggr. Först i bunken eller på bakbordet och sedan färdig formade på plåten. Båda gångerna till dubbel storlek.

I min ugn gräddar jag frallor 10 min och längder 15-20 min o 200-225 grader.

Om jag vill ha mjuk yta penslar jag med vatten (eller yoghurt) när jag tar det ur ugnen.

När jag har så brukar jag blanda i tex, valnötter (mycket Omega 3), rivna morötter eller rivet äpple, lingonsylt m.m. Grunden är densamma sen är det bara att prova sig fram. Havregryn eller rågflingar kanske osv.

Tänk på att det är ett hantverk man måste lära sig. Övning ger färdighet!

Ha det bra! Kram

Raggmunk

Raggmunk är en maträtt med oförtjänt dåligt rykte. Oftast tänker man på de där märkliga pannkakorna gjorda på potatismjöl, som man fick i skolan. Dessa är så långt ifrån skolans raggmunkar man kan komma och de är billiga!

Raggmunk (4 portioner, ca 7,50 kr/port)

2 kg potatis (14 kr [6,90 kr/kilo på Willys])
1 gul lök (1 kr [4,90 kr/kg på Willys])
3 ägg (6 kr)
1-2 msk vetemjöl
en skvätt mjölk
salt
bacon, klippt i bitar (max 8,90 kr, jag tror inte att hela paketet går åt)
olja att steka i

Riv potatis och lök grovt. Blanda i ägg, mjölk och vetemjöl så det blir en smet.
När raggmunkarna steks: lägg en baconbit i pannan, häll smeten över (ungefär så mycket smet att raggmunken blir ca 10 cm i diam.)
(Serveras gärna med lingonsylt/rårörda lingon)

tisdag 7 april 2009

Fiskgryta

Fiskgrytor är bra och god mat. Har man fisken i en gryta, kan man dessutom "kosta på sig" att köpa lite billigare och enklare fisk, än om man ska äta den "ren". Jag brukar köpa Alaska Pollock på t ex Willys, den brukar vara ganska billig.
Kryddor, såsom timjan, basilika mm finns att köpa i påsar på t ex ÖB. Köper man fryst dill och har i frysen, samt citronsaft som man köper i "plastcitronflaska", har man så man kan piffa upp en hel del. Citron kan även många gånger ersätta den där skvätten vitt vin som de brukar skriva om.

Som vanligt är priserna tagna från Handla24, om inget annat nämns. Ni kan med andra ord pressa priserna rätt bra genom att hitta ännu billigare råvaror.

Fiskgryta (4 portioner, ca 9,85 kr/port utan räkor)

400 g fisk (alaska pollock för 20,90 kr)
1 gul lök (1 kr ?)
smör
1 burk krossade tomater (4,15 kr på Willys)
cayennepeppar
2 tsk timjan
½ citron (1 kr [5,90 kr för citronsaft])
2 dl grädde (6,90 kr)
1 fiskbuljongtärning (1,40 kr [16,90 för 12 tärningar])
dill (0,50 kr [7,90 för fryst dill])
(skalade räkor (7 kr [35 kr för 1200g på Willys]) kan uteslutas, men det blir lite lyxigare med räkor)
2 dl ris (3,50 kr)

Hacka och fräs löken i smör/olja. Häll i tomaterna, grädden och alla kryddor, citronsaften och buljongtärningen. Låt koka en liten stund. Skär fisken i mindre bitar (skär den gärna ngt otinad, det brukar vara enklare att skära i den då) och lägg dem i grytan. Koka ca 8 minuter eller tills fisken har blivit vit. Servera med ris.
Om ni vill ha räkor i, lägg inte i dem förrän allra sist, när ni har tagit av grytan från plattan. Räkorna blir sega om de kokas.

Köptips!

Just nu säljer de (iaf i Gbg) 3x400g räkor för 35 kr på Willys. Räkor kan piffa upp det mesta, t ex nudlar med räksmak. Se där, nu tipsade jag om nudlar ändå..! ;-)

måndag 6 april 2009

Frågor

Vad anser ni är billig mat? Är nedanstående inläggs portionspris (max 13,80 kr) billigt? För många är det ganska billigt om man jämför med att äta utelunch osv, men vilka nivåer vill ni att jag ska skriva om/försöka komma ner i?
Jag vet att man kan äta nudlar för 3 kr, men det är inte den nivån jag letar efter, utan billig och god mat. Mat man kan ha med sig i sin matlåda utan att skämmas på jobbet. Mat som man faktiskt kan känna "Åh, idag ska vi äta AM:s gratäng" och känna att man tycker att det ska bli gott!

Jag kommer att kategorisera recepten istället för att enbart rikta in mig på en nivå, så kan ni söka ut den nivå som passar er bäst

Mat: AM:s gratäng

Ibland har man tur och har vänner som bjuder på god och billig mat och som dessutom delar med sig av sina recept. Det var en av fördelarna med att vara student, man satt i samma sits som alla andra och man tipsade varandra om god och billig mat!
Denna rätt kan ju göras billigare genom att man tar mer ris, skippar smöret, köper billig köttfärs osv. Priserna jag skriver kommer från handla 24 om inget annat anges och de är ju inte billiga direkt. Detta för att jag inte vill lägga upp priser på måfå. Jag kommer att bli bättre på att speca billigare saker från Willys/öB osv.

AM:s gratäng (minst 4 portioner, 13,80 kr/port)

1 gul lök (ca 2 kr?)
1 msk olja
2 dl ris (ca 3,50 kr [42 kr för 2 kg])
1 grönsaksbuljongstärning plus vattenmängd efter riset
1 burk krossade tomater (4,15 kr på Willys)
400 g blandfärs (ca 30 kr)
200 g champinjoner (6,98 kr på Willys)
1 påse bearnaissesås
(3,35 kr [6 påsar för 19,90 kr] )
1 dl Creme Fraiche (4,25 kr [8,50 för 2 dl] )
Salt, peppar & grillkrydda
(ev 50 g smör till såsen) (1 kr [21 kr för 2 kg mat- och bakmargarin])

Hacka löken och fräs den i oljan tillsammans med riset. Häll sedan på vatten och lägg i buljongtärningen. Koka tills riset är klart (enl anvisningar på rispaketet). Fräs färs och champinjoner, krydd. Blanda bearnaissesåsen och rör ner Creme fraiche i den. Smöra en gratängform och lägg i ris, tomater, svamp/färs och häll sist på bearnaissesåsen. "Grädda" i ugn ca 20 minuter i 225 grader.

Gästinlägg: Recept och tips

Ännu ett gästinlägg från Kaoskatta. Tack så hemskt mycket! Ni andra som har det knapert, alla studenter osv, hur gör ni för att klara dagen och månaden?

Kaoskatta: Överlev fattigdomen, recept och tips:

Jag har varit fattig hela mitt liv. ensam med ekonomiskt ansvar för fem barn och låglönejobb eller studielån alla år. 30 år närmare bestämt. Nu har jag sjukpension och kompletterande socbidrag. Vissa perioder har jag varit olaglig för att klara mig, vissa perioder lånat och (jag skäms) nån gång tiggt från vänner och släktingar.

Nöden har ingen lag.

1. Dela med dig! Hjälp andra. Det kommer igen - ofta från nån man inte hjälpt! Ta upp
liftare, hjälp grannen med vagnen, var barnvakt till kompisars barn osv. osv.

2. Försök skapa ett stort nätverk. Ofta känner en vän nån annan som har det du
behöver eller som behöver det du har.

3. Baka bröd. Både matbröd och kaffebröd.

4. Laga mat från grunden. Sylta, safta, lägg in osv.

5. Gör efterätter, chokladsås, chips dip m.m. från grunden. Nyttigt och gott.

6. Köp storförpackningar tillsammans och dela med kompisar.Typ 25 kg ris, 5 l olivolja,säckar med potatis, lök, morötter m.m.

7. Köp ekologiskt när du har råd. Mycket mer vitaminer och mineraler. Mjölk, yoghurt, grädde och mjöl ( på COOP), havregryn är några exempel på billigt ekologiskt. Du ska köpa det för att det är mer näringsrikt och därför att det gör dig mindre hungrig och friskare. Dessutom sjunker priserna ju fler som handlar.

8. Samla billiga recept.

9. Ha tygblöjor, sticka egna blöjbyxor av obehandlad ull, använd tygbindor hemma. Alltid eller som reserv när nöden grinar en i ansiktet. Suveränt som reserv. Lite krångligt men billigt. Köp i så fall begagnade blöjor Helst de tunna vikblöjorna som torkar fort! När du är klar med dem ge nån kompis eller skicka till fattiga länder.

10. Kolla extrapriser varje vecka. Det lönar sig att åka till några affärer och handlad det billigaste på varje. Åk kommunalt dit med några vänner och dela taxi därifrån. Eller ssamåk med nån som har bil (ännu billigare!)

11. Byt kläder med kompisar och deras barn eller handla på loppis och rea.

12 Lifta dit du ska om du åker själv. Ska du åka buss eller tåg var ute i exremt god tid. Jag och två barn åkte tor Stockholm- Sundsvall för 210 kr bara för att jag beställde 3 mån i förväg. Billiga resor går först. Det gäller att planera. Bo hos släkt och vänner som sen hälsar på dig!

13. Byt tjänster - du kanske kan få skjuts till storhandlingen mot att du passar barn eller putsar fönster.

14. Man kan köpa vinsatser för 109 kr + 6 kg socker 120kr = 28 l vin för inte ens 10 kr per flaska.

15. Vissa affärer säljer snus väldigt billigt eller beställ från nätet och gör själv.

16. Beställ cig med kompisar som åker utomlands eller rulla själv, finns rullapparater.

17. Vill du ha semester? Åk på gratis kryssningar! Erbjudanden kommer titt som tätt.

18. Turista i din egen stad.

19. Friluftsliv är billigt! Behövs bara en sovsäck och liggunderlag om vädret är bra. Själv har jag hittar fårskinn i soprummet som garantert håller kylan underifrån borta.

Små tips som kan göra det lättare att leva.




Gästinlägg: Lyxpresenter under 10 kr.

Här kommer ett välkommet tips från Kaoskatta. Hon har superkoll på billiga saker och delar med sig av sina tips. Tack, Kaoskatta!

ROSENMARMELAD
Jag tycker bäst om Hansa Rosa Rugosa, den där starkt rosaröda höga rosen med massor av kronblad som växer vid skolor, parkeringar och vägkanten. Man kan ledigt plocka 4 dl utan att det märks och rosorna blommar mer om man plockar allteftersom, så ni ska inte känna er skurkaktiga för att ni plockar. Det går annars bra med vilken ros som helst som doftar.

4 dl rosenblad (rensade)4 dl socker1 msk pressd citron1 msk pressad apelsin1 dl vatten
man kan strunta i fruktsaften och bara ta vatten i stället, men det blir lite godare med saften.
Lös upp sockret i vattnet och saftenRör i rosenbladen
Viktigt! Det ska vara svag värme och man måste röra om ca 30 min (inte oavbrutet men då och då)
Blir den för lös så koka lite till, blir den för hård så tillsätt lite vatten och koka upp. Låt marmeladen svalna och häll upp på burk.

Spar burkar för såna här tillfällen. Sätt en tyglapp (eller papper) på locket och knyt om med nåt. Kostar ca 5-10 kr per sats.
Det här kan man ju göra med all sylt, saft och marmelad. Plockar man bären själv och sparar burkar och flaskor så man har, så kostar det i stort sett ingenting och inget går upp mot hemlagat!

Kom ihåg att allt tar lite tid att lära sig så öva en par gånger och misströsta inte om det inte blir perfekt första gången. Det är konsistensen som kan vara lurig att får till, men smaken blir alltid bra.
Kram och lycka till!

lördag 4 april 2009

Köptips

På Lidl har de just nu Cevapcici, 1 kg för 49 kronor. Då jag just nu är på resande fot, kan jag tyvärr inte räkna efter hur många "Cevapcicar" det var i påsen, men kilopriset är ju bra om man jämför med nötfärs t ex.
Vi hade med oss ett par (5 st/person) som matlåda idag och åt med ris och hemmagjord kebabsås. Det var riktigt gott och det var nog en rätt billig rätt. Jag ska kolla mer exakt när jag kommer hem igen, men jag skulle nog tro att det är kött till iaf tio portioner i den påsen (100 g/portion).

fredag 3 april 2009

Tonfisk och bearnaissesås?

Ja, jag vet att det låter väldigt märkligt, men ge det en chans. Denna konstiga rätt bjöd en gymnasiekompis mig på och den fastnade. Den är lätt att göra, man kan ha ingredienserna hemma i skåpet, så den har räddat mig ett antal gånger när jag inte har orkat/haft råd att handla. Om man hoppar över smöret i bearnaissesåse, så är det inte heller sådär sliskigt som bearnaissesås kan vara. Och dessutom blir det ju billigare utan smör! Jag räknar på 2 portioner, men man skulle nog kunna dryga ut det till fler om man vill. (Priserna är hämtade från Handla24.se/ICA, så man kan säkerligen hitta billigare inköpsställen)

Tonfisk och Bearnaissesås med pasta: (Minst 2 port -ca 6 kr/port)

1 burk tonfisk (4,90 kr )
1 påse bearnaissesås (3,35 kr [6 påsar för 19,90 kr] )
3-400g pasta/Fusilli (3-4 kr [9,90 för 1 kg] )

Koka pastan. Gör bearnaissesåsen enligt anvisningarna på påsen, men hoppa över smöret. Blanda ner tonfisken i såsen med en gaffel. Vill man "lyxa till det" kan man ha i lite purjolök.

Vem är jag?

Jag ska ju berätta direkt att jag inte räknas som fattig. Jag är nog snarare en DINKIE, dvs Double Income, No Kids. Jag har dock varit student under sex år, varav jag var utan studiemedel under en termin, och då fick hanka mig fram på extrajobb samtidigt som jag pluggade heltid och inte hade något studiebidrag/lån. Mina föräldrar var också snälla och lånade mig lite pengar, men jag låg långt under existensminimum

Eftersom man som student inte får pengar under sommaren, kommer jag också ihåg ångesten man hade i slutet av april, eftersom man då inte visste hur lång tid det skulle ta innan man hade pengar i handen nästa gång. Sista studiemedlet för vårterminen delades ut sista april, och om man hade turen att få ett sommarjobb, fick man förhoppningsvis pengar i slutet av juli. Det vill säga om man nu fick börja jobba direkt i juni, annars var det augusti som gällde. Dessutom fick man på den tiden inte tjäna så mycket vid sidan om idag, för då minskade både bidrags- och lånedelen.

Detta var dock vardag för mig och mina vänner, det bara var så. Man fick helt enkelt göra det bästa av situationen. Det var dock en sak som jag såg till att sköta hela tiden, och det var maten. I mitt kylskåp fanns det inte enbart ketchup och öl, utan även andra saker. Jag var inte en sådan som levde på endast nudlar och snabbmakaroner, utan lagade mat. Jag ska inte slå mig för bröstet och säga att jag alltid åt nyttigt och efter konstens alla regler, men jag åt iallafall hyfsat gott, trots att det var billigt.

Mina egna recept kommer med andra ord inte alltid vara de nyttigaste, men de funkar iallafall.

Jag kommer inte att lägga upp något recept som jag inte har provat själv, utan alla recept är beprövade. Jag har blivit inspirerad av Fattigbloggens alla kommentarer och vill testa lite hur billigt man kan leva när det gäller bland annat mat. Var det så "enkelt" som jag minns det? Eller är det bara som jag tror?

Bröd

Att baka bröd är inte dyrt. Det har varit sötebrödsdagar ett tag nu, när det nästan inte har lönat sig att baka själv. I förrgår bakade jag ett väldigt gott bröd och när jag funderade på hur mycket det egentligen kostade, kom jag fram till att det inte var alls dyrt. Jag insåg att jag fick fyra limpor gott bröd för 28 kronor. Nu lyxade ju jag till det och hade i solrosfrön, men det behöver man ju inte göra om man vill snåla in lite! Då blir det istället 12 kr/fyra limpor!

Recept:
100 g jäst (3 kr)
12 dl vatten

1 dl olja (2 kr [1 liter solrosolja för 19 kr på Lidl])
1 ½ msk salt
2 kilo vetemjöl (eller lantvetemjöl) (6,25 kr [Willys])

ev. 4-6 dl rostade solroskärnor (16 kr [400 g för 15,90 kr på ICA.se])

Finfördela jästen i en bunke (degen blir ganska stor, så ta en stor bunke). Ljumma vatten till 37 grader. Tillsätt oljan och häll blandningen över jästen. Rör tills jästen har löst sig.
Tillsätt salt, (solroskärnor) och mjöl, men spara 2-3 dl till utbakningen. Arbeta ihop till en smidig deg. Om degen arbetas för hand är det lättare att göra detta på bakbordet.

Jäs under duk i cirka 45 minuter. ta upp degen på ett mjölat bord. Forma degen t
ill fyra limpor. Lägg dem i en smord långpanna, skär sneda snitt med en vass kniv och jäs limporna i ca 35 minuter. Sätt under tiden ugnen på 250 grader. Sänk temperaturen till 225 grader samtidigt som limporna sätts in i ugnen på nedersta falsen. Grädda dem i ca 35 minuter.


Vad är då detta?

Vad är då denna blogg till för? Jo, jag reagerade som många andra som har läst Fattigbloggen, på att det är så många som klagar på sin situation enbart när det gäller det ekonomiska. Många klarar sig faktiskt ganska bra på lite pengar, men det kräver tid och uppfinningsrikedom. Många kommentarer handlar ju just om att det går att klara sig, men man skriver inte så mycket om hur.

Denna blogg ska förhoppningsvis kunna bidra med lite uppfinningsrikedom. Jag tänkte börja med att försöka publicera recept och annat som kanske kan hjälpa några på traven med ett billigare leverne. Tanken är att jag ska publicera kostnader för mina tips, så ni vet i vilken prisnivå ni hamnar.

Jag tar hemskt gärna emot recept och tips från andra som vill dela med sig av sina erfarenheter. Mailadressen finns i kolumnen till höger.


Första inlägget...

Just nu rasar en debatt i delar av Sverige. Jessica Ritzén har startat Fattigbloggen och den har väckt en massa sovande björnar.

Jessica testar hur det är att leva på socialbidrag under en månad. Detta stör, upprör och berör många därute, även mig. Många tycker att hon inte lever på soc på riktigt, eftersom hon bara testar under en månad och inte kommer att känna på hur det faktiskt är att leva på soc. Hon kan ju t ex strunta i att köpa nya skor just denna månad, det kan hon istället göra nästa månad när hon får nya färska pengar insatta på sitt lönekonto. Andra berömmer henne för att hon försöker och tack vare sitt försök, väcker debatt på olika sätt.

Jag tycker att Jessica ska ha en stor eloge för vad hon gör, oavsett om hon kan köpa skor och lyx nästa månad, hon har ju ändå lyckats väcka en massa frågor. Frågor som berör och engagerar många.